“Cevaben Kur'an'ın nuruyla dedim ki: ... فَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن كَذَبَ عَلَى اللَّهِ düsturundan titrer.” Bu paragrafta geçen, ayet-i kerimenin tefsirini yapar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Cevaben Kur'anın nuruyla dedim ki:

"Evvelâ, dindar bir adam din muhabbeti için 'Hak böyledir. Hakikat budur. Allah'ın emri böyledir.' der. Yoksa, Allah'ı kendi keyfine konuşturmaz. Hadsiz derece haddinden tecavüz edip, Allah'ın taklidini yapıp, onun yerinde konuşmaz. فَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن كَذَبَ عَلَى اللَّهِ düsturundan titrer.”

Bu paragrafta geçen, ayet-i kerimenin tefsirini yapar mısınız?

“Allah hakkında yalan söyleyenden daha zâlim kim vardır!..” (Zümer, 39/32)

Ayetin devamında şöyle buyrulur:

"O, kendisine hak (Kur’an) geldiğinde (düşünüp incelemeden) yalanlamıştır. Kâfirlerin yeri cehennemde değil mi?!..”

Ayette geçen yalandan murat, Allah’a ortak koşmak ve oğul isnat etmektir. Allah hakkında, bu ve benzeri yalanları ortaya atan ve bunlara inananlardan daha zâlim kimse yoktur.

İşte o zâlimler, kendilerine hak tebliğ edildiğinde, Allah Resulünü yalanlamışlar ve gelen ayetleri de inkâr etmişlerdir. Böylece hak ve hakikate karşı işledikleri zulmün neticesi olarak kendilerine de zulmetmişler, Allah’ın ahsen-i takvimde yaratıp arza halife kıldığı insanlık mahiyetini en aşağı bir dereceye düşürmüşlerdir.

“En kıymettar aletleri en kıymetsiz yerlerde sarf edip nefsine zülmettin.” (Sözler, Altıncı Söz)

Allah’a Kur’an'ın bildirdiği ve Hazreti Peygamber (asm)'in ders verdiği gibi, inanan ve salih amel işleyen müminlerin yeri cennet olduğuna göre, böyle zâlim kâfirlerin yeri de cehennemdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...