"Evâmir-i tekviniyeme itaat etseniz, o hikmet ve o san'at, size de verilebilir; mürûr-u zamanla yetişir ve yanaşabilirsiniz." ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanların davranışlarını düzene sokmak için, Allah'ın Kelam sıfatından gelen Kur’ân'daki kanunlara "Evamir-i Teşriiye" denir. Kâinattaki nizam ve intizamın sağlanması için de Allah'ın kudretinin tecellisi olan ve Sünnetullah tabir edilen kanunlara da "Evamir-i tekviniye" denir; yerçekimi, sudaki kaldırma, ateşteki yakma, insan gözündeki görme kanunu gibi...

İlim adamlarının yaptığı bütün çalışmalar ve keşifler, bu tekvinî kanunlardan hareket edilerek ortaya çıkmıştır. Kuştaki kanunlar taklit edilerek uçaklar yapıldığı gibi, suyun kaldırma kanunu taklit edilerek de gemiler yapılmıştır.

İşte bu risalede ele alınan âyetlerin teşviki ile insanların kâinattaki bu kanunları bulmak sureti ile maddî olarak da terakki edebilecekleri ifade edilmektedir. Kim bu kanunlara itaat ederse dünyasını mamur eder ve güzelleştirir. İster mü'min olsun ister kâfir fark etmez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...