Saniyen kısmında; Kur’an, Kitab-ı Mübin olarak tanımlanıyor. Kader mevzuunda geçen “kitab-ı mübin” ile bunun arasında bir münasebet var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Aradaki münasebet, her şeyin Allah’ın ilminde olduğu ve onları kaydettiği şeklinde düşünülebilir. Kur’an-ı Kerim'de yaş ve kuru her şeyin yazıldığını beyan eden ayet-i kerime, Cenâb-ı Hakk'ın ezeli ilmini ders verdiği gibi, aynı ilim bütün canlıları her şeyiyle bilmekte ve onları tohumlarda, çekirdeklerde, yumurtalarda ve nutfelerde kaydetmektedir.

Kur’an-ı Kerim'de her şeyin Kitab-ı Mübin’de yazıldığı şu ayetle haber veriliyor:

"Yaş ve kuru her şey Kitab-ı Mübin'de vardır." (En'am, 6/59).

Bir başka ayet-i kerimede de “Her şeyin İmam-ı Mübin'de yazıldığı” ifade ediliyor. Üstat Hazretleri İmam-ı Mübin ve Kitab-ı Mübin’e Levh-i Mahfuz'un defterleri diyor. İkisi arasındaki ince farkı ise Otuzuncu Sözün İkinci Maksadındaki uzun haşiyede izah ediyor.

Bu haşiyede, Kitab-ı Mübin’in âlem-i gaybdan ziyade, âlem-i şehadete baktığı belirtilerek ona kudret defteri deniliyor.

Bu dünyada bütün bitkilerin, hayvanların ve insanların vücut yapıları ve özellikleri çekirdeklerde, tohumlarda, yumurtalarda, nutfelerde “manevî kader kâlemiyle” yazılmış bulunuyor. Bu yönüyle Kitab-ı Mübin denilince, öncelikle bu kayıtlar hatıra gelebiliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...