Saniyen kısmında; Kur’an, Kitab-ı Mübin olarak tanımlanıyor. Kader mevzuunda geçen "kitab-ı mübin" ile bunun arasında bir münasebet var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Aradaki münasebet, her şeyin Allah’ın ilminde olduğu ve onları kaydettiği şeklinde düşünülebilir. Kur’an-ı Kerim'de yaş ve kuru her şeyin yazıldığını beyan eden ayet-i kerime, Cenâb-ı Hakk'ın ezelî ilmini ders verdiği gibi, aynı ilim bütün canlıları her şeyiyle bilmekte ve onları tohumlarda, çekirdeklerde, yumurtalarda ve nutfelerde kaydetmektedir.

Kur’an-ı Kerim'de her şeyin Kitab-ı Mübin’de yazıldığı şu ayetle haber veriliyor:

"...Yaş ve kuru her şey Kitab-ı Mübin'de vardır." (En'am, 6/59).

Bir başka ayet-i kerimede de “Her şeyin İmam-ı Mübin'de yazıldığı” ifade ediliyor. Üstad Hazretleri İmam-ı Mübin ve Kitab-ı Mübin’e Levh-i Mahfuz'un defterleri diyor. İkisi arasındaki ince farkı ise Otuzuncu Söz’ün İkinci Maksad’ındaki uzun haşiyede izah ediyor.

Bu haşiyede, Kitab-ı Mübin’in âlem-i gaybdan ziyade, âlem-i şehadete baktığı ifade edilerek ona kudret defteri deniliyor.

Bu dünyada bütün bitkilerin, hayvanların ve insanların vücut yapıları ve hususiyetleri çekirdeklerde, tohumlarda, yumurtalarda, nutfelerde “manevî kader kâlemiyle” yazılmış bulunuyor. Bu yönüyle Kitab-ı Mübin denilince, evvela bu kayıtlar hatıra gelebiliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...