"Cuma ve cemaat namazlarında ittihad ettiriyor ve dillerini bir kelimede cem ediyor. Bu sırr-ı ittihad ile kâinat içinde bir zerre gibi zayıf, küçük bir mahlûk olan şu insan, ubudiyetin azameti cihetiyle Hâlık-ı Arz ve Semâvâtın mahbub bir abdi..." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın şahsi ibadeti de kıymetlidir, lakin bu ibadet kolektif bir şekle girerse -Cuma namazı, bayram namazı, cemaat ile kılınan namazlarda olduğu gibi- o zaman insan türünün yaratılmışlar içindeki farkı tebarüz eder. Çünkü şuurlu bir şekilde ve imtihana maruz topluca ibadet edebilen tek tür insanlıktır.

İnsanın şahsi durumu “bir zerre gibi zayıf, küçük bir mahlûk” şeklinde ifade edilirken, kolektif ibadet ile bu insan bir anda “Hâlık-ı Arz ve Semâvâtın mahbub bir abdi ve arzın halifesi, sultanı ve hayvânâtın reisi ve hilkat-i kâinatın neticesi ve gayesi oluyor.”(1)şekline dönüşüyor.

Doğal olarak insan şahsi ve cemaat ibadeti ile bir anda kâinatın en önemli misafiri en kıymetli bir reisi oluyor. İnsanın bu makama çıkmasında, insanların ittihadı, yani kolektif şuur ve ibadeti de önemli bir etken oluyor.

(1) bk. Lem'alar, On Yedinci Lem'a, Dokuzuncu Nota.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...