"Çünkü bu hikmet olmazsa, muhtelif paçavraları vücuduna sarıp giyen insan, şuurlu hayvânâtın nazarında ve onlara nisbeten bir maskara olur, mânen onları güldürür..." cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nasıl ki bir paşa, omzuna ve göğsüne yıldız ve nişaneler takar. Bunları takmasının sebebi, süs olsun, ya da eğlence olsun diye değildir. Rütbe ve konumunu raiyetine bildirmek içindir. Şu hikmet, yani rütbe bildirmek manası olmadan, o nişaneleri normal sivil hayatta taksa, gülünç ve komik duruma düşer.

Aynen bunun gibi, dünyada insanların suni elbiseleri de sair mahlukata karşı bir rütbe ve konum bildirme vasıtasıdır. Bu hikmet, mahşerde olmayacağı, ya da gerek kalmayacağı için, elbiseye de ihtiyaç olmayacaktır. Onun için insan, bu suni elbiselerden üryan olarak, ama fıtri bir elbise ile mahşerde arzı endam edecektir. Yoksa insan, mahşer meydanında da suni elbiseler giyse, misaldeki paşanın sivil hayatta nişane takması nevinden sair şuur sahibi mahlukata karşı komik duruma düşecektir. Bu yüzden Allah, mahşerde insanlara suni paçavraları giymeyi mecbur etmeyecek ve ona münasip fıtri bir elbise verecek, demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...