"O zat müşteridir ki ilişmiş. Müşteri olmayan lâkayt kalır." Bazıları ifrat derecesinde ilişiyor; bu kısmı açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Üçüncüsü: O zat müşteridir ki ilişmiş. Müşteri olmayan lâkayt kalır. İnşaallah ileride tam istifade edecek."(1)

Fikri hareketsiz sabit yatan adamdan değil, fikri hareket halinde olan adamdan ümit var olacaksın. Çünkü hareket ve aksiyon halindeki fikir sürekli araştırır hakkı arar. Ya bulur ya bulamaz, o ayrı bir mesele.

Ama fikri yatan, hareketsiz adamın hakkı bulma şansı hiç yok. Çünkü hak aksiyon ve hareket ile bulunabilir. Buradaki "müşteri" ifadesi de arayış, aksiyon ve hareketi sembolize ediyor. İnsanın bir şeyi arayıp bulması, sonrasında alması için, önce müşteri olması gerekir. Evinde yatan adama, çarşıya pazara çıkmayan adama ne satabilirsin ki?!.

Müşteri eleştirir, ön yargı ile gelir, hatta bazen düşmanlık etmek için gelir; sen iyi bir satıcı ve pazarlamacı isen, o müşteri ile nasıl baş edeceğini bilmen gerekir. İyi bir pazarcı gelmeyen adama bir şey anlatamaz, ama düşmanlık etmek için de olsa gelen adama bir şeyler anlatabilir. Meseleye bu yönden bakmak gerekir.

Birisi var sana hiç gelmiyor, seni hiç tanımıyor, seni görse yolunu değiştiriyor. Diğer birisi de var senin evine gelip seninle fikri münakaşaya giriyor; hangisi ile kontak kurmak kolay, elbette senin ayağına gelen adamla.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Sekizinci Mektup, Sekizinci Risale..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Ama bir de art niyetle soranlar var,iftira edenler var.Bunlar ne olacak?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Onlara gereken cevap verilecek kabul edip etmeme onun sorumluğundadır. İlle her müşteri senden bir şey almak seni kabul etmek zorunda değildir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...