"Cüz'î tohumluk hayatından, küllî sümbül hayatına geçiyor." Cüz’i tohum ve küllî sümbül ifadeleriyle neye işaret ediliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Tohum, zahiren yani görünürde çürüyüp kaybolmaktadır, ama hakikatte bu kaybolma daha güzel bir hayata göç etme gibidir. Üstadımız, kabir için; “bu dünyadan daha güzel bir âlemin kapısıdır” buyuruyor. Bir insan köyünden ayrılarak şehre gittiğinde o artık köyde yoktur ama yok olmamış, daha güzel ve mükemmel bir beldeye geçmiştir.

Bir başka risalede, ömür dakikaları tohumlara, çekirdeklere benzetilir. Bu tohumlar İslamiyet ile sulanır ve iman ziyasıyla nurlanırlarsa, kabir âleminde sümbüllenecek ve cennette muhteşem bir ağaç olarak tezahür etmekle cüz’iyetten kurtulup külliyet kazanacaktır.

Mesnevi-i Nuriye’de bu hakikat şöyle dile getirilir:

"İnsanın çekirdeği olan kalb, ubudiyet ve ihlâs altında İslâmiyet ile iska edilmekle imanla intibaha gelirse, nurânî, misâlî âlem-i emirden gelen emirle öyle bir şecere-i nurânî olarak yeşillenir ki, onun cismânî âlemine ruh olur. Eğer o kalb çekirdeği böyle bir terbiye görmezse, kuru bir çekirdek kalarak nura inkılâb edinceye kadar ateş ile yanması lâzımdır."

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...