"Daha geniş fikirli bir tabaka-i beşeriye, yıldızlarla yaldızlanıp bütün görünen gökleri bir semâ sayıp, onu bu dünyanın semâsıdır diyerek, bundan başka altı tabaka-i semâvat var olduğunu fehmeder..." cümlesini devamıyla açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Daha geniş fikirli bir tabaka-i beşeriye, yıldızlarla yaldızlanıp bütün görünen gökleri bir semâ sayıp, onu bu dünyanın semâsıdır diyerek, bundan başka altı tabaka-i semâvat var olduğunu fehmeder."

Bu altıncı tabaka kevni ve maddi alemde semanın sadece şu dünyaya mahsus olmadığını dünyaya benzer, belki daha büyük ve azametli sistemlerin ve onlara ait semaların olduğunu ayetten anlıyorlar. Her şeyi göz önünde bulunan semadan ibaret saymıyorlar. Fiziki alemde çok geniş bir tefekkürde bulunuyorlar. Bugün fen ilimlerinin inkişafı ile de bu anlam kuvvet kazanmıştır. Evrenin ne denli büyük ve azametli olduğu fennen sabittir. Bu altıncı tabakanın fikirlerine kevni ve fiziki alemin en nihayet ve en geniş manası diyebiliriz.

"Ve nev-i beşerin yedinci tabakası ve en yüksek taifesi ise, semâvât-ı seb'ayı âlem-i şehadete münhasır görmüyor; belki avâlim-i uhreviye ve gaybiye ve dünyeviye ve misaliyenin birer muhit zarfı ve ihatalı birer sakfı olan yedi semâvâtın var olduğunu fehmeder."(1)

Yedinci tabaka ise işi bir adım daha ileri götürüp fiziki alemin ötesine geçip gaybi alemlerin semalarını bu ayetten anlıyorlar. Yani maddi ve kevni alemlerin kayıt ve prangalarından tecerrüt edip gaybi boyutlara intikal ediyorlar. O gaybi alemlerin semalarını ayetten tahric ediyorlar.

Mesela, nasıl dünyanın seması varsa, cennet ve cehennemin de kendine özgü semaları var; misal aleminin, kabir aleminin, ruhlar aleminin kendilerine özgü semaların olması ve bunu ayetten çıkarmak gayet mümkün ve makul bir bakış açısıdır. Bu düşünce, maddi fenden ziyade manevi fenlerin sahasına giriyor.

(1) bk. Lem'alar, On İkinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tufancakiroglu

Ustad, Allah(c.c.) fezayi 7 kat esir maddesinden yaratmis diyor, yani su an fizikcilerin ispatlamaya calistigi seyleri ustad 60 sene once soylemis. Kim bilir daha ne sirlar var risale icerisinde.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...