Deccal ve Süfyan'ın kim olduğunu açık olarak ifade etmek doğru olur mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu konu farklı düşünceleri netice verebilir. Bunu normal karşılamak lazımdır. Ancak şu bir gerçek ki, Deccal konusu en kapsamlı olarak Beşinci Şua'da izah edildiği halde, herhangi bir şahıs ismi verilmemiştir. Zaten Üstadımız, şahıslar üzerinde fazla durmaz, daha ziyade fikirler üzerinde durur.

Diğer taraftan, ahir zamanda gelmeleri beklenen, gerek Mehdi ve gerekse Deccal, bir şahıstan ziyade, şahsı manevidirler. Zira şahıslar fanidir. Üstadımız vefat etmiştir, ama Risaleler ve cemaat aynen devam etmiştir. Aynı durum Deccal için de geçerlidir. İsim değil, sıfatlar anlatılması halinde konu zaten anlaşılıyor.

Bir diğer husus da şudur: Deccal konusunun işlendiği risale olan Beşinci Şua risalesi, Şuaların içinde Beşinci sırada yer alması gerekir iken, on beşinci sırada yer almaktdır. Yani On Dördüncü Şua'dan sonra yer alıyor. Bu durum bize bir metod sunuyor. İnsanlara anlatmamız gereken birinci mesele iman meselesir. Deccal meselesi iman meselesinden on dört sıra sonra geliyor. İlk olarak Deccal konusunu açacak olursak, yanlış yapar ve yanlış sonuçlar elde ederiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nehrussema
Allah razı olsun.mesleğimizin esası müsbet hareket zaten.imanı kurtarmak için deccalden bahsetmek değil,Marifetullah'ı bilmek önemli.maalesef ehil olmayan kişiler asıl vazifeyi unutup vazifesi olmayan meselelerden bahsediyorlar.nur dersleriyle ıslah olmalarını temenni ediyoruz efendim.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...