"Eğer pek güzel şaşaalı bir cennet bahçesi tahayyül edilirse, nur-u Muhammedî onun andelîbi olur. " Peygamber Efendimizin cennet bülbülüne benzetilmesini açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bülbül, kendi türü namına ve onlara vekaleten müştak ve muhtaç olduğu bitkilere ve nebatata aşkını ve şükranını ilan ediyor. Biz insanlar da fıtraten ve tab'an cennet bahçesine müştak ve muhtacız. Bu ihtiyaç ve iştiyakımızı ilan edip dillendirende insanların vekili ve seyidi olan Peygamber Efendimiz (asm)'dir.

Yani burada bir teşbih ve temsil ile Peygamber Efendimizin (asm), insanlığın seyidi ve efendisi olduğuna bir gönderme var. Nasıl bülbül kendi türüne vekaleten başka bir türe ilanı aşk ediyor ise, aynı şekilde Peygamber Efendimiz (asm) de biz insanların vekili olarak, cennetin sahibi olan Allah’a ilan-ı şükür ve aşk ediyor.

Özet olarak, bu benzetmenin ana teması, Peygamber Efendimizin (asm) hem Allah katında hem de insanlık içinde ne kadar azametli bir makam ve mevkie sahip olduğunu göstermektir. Zaten bahsi geçen konunun siyak ve sibakından bu mana rahatlıkla anlaşılır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...