"Ekseriyetin her biri yirmi otuz sene, belki yüz sene, belki bin mâsum kardeşlerimize bedel gelip onları bir derece zahmetten kurtarıyor." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"... Ekseriyetin her biri yirmi otuz sene, belki yüz sene, belki bin mâsum kardeşlerimize bedel gelip onları bir derece zahmetten kurtarıyor. Hem Nurla imana hizmetiniz devam etmekle beraber, her biri az zamanda çok hizmet etmiş, bazıları on senede yüz senelik iş görmüş gibidir..."

Bu ifadeler; bu mektubun yazıldığı dönemde ve şatlarda yapılan hizmetlerin ne kadar mühim ve kıymettar olduğunu nazara veriyor.

Üstad; ileride ancak yirmi, otuz, belki yüz senede yapılabilecek ve ancak bin mâsum insanla ortaya konacak bir hizmetin, çok az kişiyle şimdi yapıldığını ifade etmektedir. Yerinde ve zamanında yapılan bir hizmetin, gelecekte nice insanları zahmetten kurtardığını dile getirmektedir.

Buradan, şu ibretli dersi çıkarmak mümkündür. Bizler de şimdi yapmamız gerekenleri yapmaz isek, gelecekte daha uzun bir zamanda ve daha çok zahmetle ancak yapılabilecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak

bu değerli bilgilerin açılımını aktardığınız için hürmetlerimi sunarım. Allah hizmetinizi daim eylesin

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...