"Elbette vâcib ve muhît ve zâtî olan nur-u ilm-i ezelîden hiçbir şey gizlenemez ve haricinde kalamaz." Buranın geçtiği yeri kısaca açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Yani, her şey daire-i nazarındadır ve mukàbildir ve daire-i şuhudundadır ve her şeye nüfuzu var. Şu câmid güneş, şu âciz insan, şu şuursuz röntgen şuaı gibi zînurlar, hâdis, nâkıs ve ârızî oldukları halde, onların nurları, mukàbilindeki her şeyi görüp nüfuz ederlerse, elbette vâcib ve muhît ve zâtî olan nur-u ilm-i ezelîden hiçbir şey gizlenemez ve haricinde kalamaz. Şu hakikate işaret eden, kâinatın had ve hesaba gelmez alâmetleri, âyetleri vardır..."(1)

Allah her şeyi görür ve her şeyi bilir. Onun ilminin girmediği bilmediği bir şey yoktur ve olamaz. Onun ilmi sonsuz ve muhit olduğu için her şeyi istisnasız kuşatmıştır.

Bu paragrafta "Allah’ın insanoğluna nimet olarak verdiği röntgen cihazı insanın kemiklerini ve içindeki organları görebilirken Allah’ın ilim ve basar sıfatlarının görememesi mümkün mü acaba?" denilerek, Allah’ın her şeyi görmesi ve bilmesinin ne kadar makul ve akli olduğu gösteriliyor.

Evet, Allah’ın ilmi sonsuz ve her şeyi kuşattığı için Ondan gizlenecek ve saklanacak bir şey yoktur, yani Onun bilemeyeceği bir şey olamaz demektir. Şayet Onun ilminin dışında bir şey olmuş olsa, o zaman Onun ilmi sonlu olur, sonsuz olamaz. Çünkü sonsuz ve her şeyi kuşatmış bir ilimden hiçbir şey gizlenip saklanamaz.

Allah’ın ilmi ve görme sıfatı, gözle görülemeyecek kadar küçük olan atom ve mikropları ve onların sistemlerini görüp bildiği gibi, yine göze sığmayacak kadar büyük ve dev galaksileri de görüp bilir. Onun görme ve ilim sıfatından hiçbir şey kaçamaz ve gizlenemez...

(1) bk. Mektubat, Yirminci mektup, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Bu harika yorum için Allah sizlerden razı olsun kıymettar Ağabeylerim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...