"Eski Said'in serkeş, müftehir, mağrur, ucblu, riyakâr nefsini susturan, teslime mecbur eden beş fıkradır." Bu ağır ifadelerin kullanılmasının hikmeti ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstadımız değil, kim olursa olsun nefis ölmez, yok olmaz. Olursa imtihan fevt olur. Ancak nefis terbiye edilerek zararlı halden faydalı hale çevrilebilir. Ancak ömür boyu mücadelenin devam edip, imtihanın lağvedilmemesi için nefis, cihazatını asap ve damarlara terk eder. O insanla hayatı boyunca mücadelesini sürdürür.

Ayrıca insanın Allah indinde makamı ne kadar yüce ve âli olursa, baş düşmanı olan nefsi de o kadar şiddetli, acımasız ve mahiyeti itibariyle güçlenir. Masum ve mahfuz olduğu halde Peygamber Efendimiz (asm) dahi Allah’a iltica ederek “Ya Rab, beni bir an dahi nefsimin insafına ve eline bırakma.” diye dua etmiştir. Ayrıca Yusuf (as) nefsinin kötü arzu, iştah ve taleplerine karşı her zaman Rahmet sahibi olan Allah-ı Zülcelale yalvarmış ve nefsin tehlikesinden kurtulmak için ilticayı hayat boyu bırakmamıştır.

Üstadımız da nefsi için zikretmiş olduğu o sıfatlar yerindedir ve doğrudur. Zira nefsin tabiatını ve hususiyetini nazara vermektedir.

İşte bu vasıfları ve tehlikeli sıfatları susturabilmek için; yaptığı iman hizmetinin nefse bir pay çıkarılmaması ve nefsin ifa edilen hizmetle gururlanmaması için Kader Risalesini teliften sonra nefsini karşısına almış, beş fıkra ile ona diz çöktürmüş ve terbiye etmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...