"Eski Said’in serkeş, müftehir, mağrur, ucüblü, riyakâr nefsini susturan, teslime mecbur eden beş fıkradır." Kulun Rabbine karşı yaptığı bazı özel itiraflar, neden kitaba alınmıştır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Başkalarına örnek ve nasihat olması için. Peygamberler, alimler ve evliyalar insanların rol modelleridir. Sıradan insanlar onları kendine örnek ve model olarak alırlar ve ona göre hareket ederler.

Bu yüzdendir ki Allah kitabında Peygamberlerin hayat hikayelerini veciz bir şekilde insanlara takdim ediyor. Onların çok özel anlarını ve dualarını bize numune-i imtisal nevinden zikrediveriyor.

"Eski Said’in serkeş, müftehir, mağrur, ucüblü, riyakâr nefsini susturan, teslime mecbur eden beş fıkradır."(1)

İnsanların ekseriyeti müftehir, mağrur, ucublu ve riyakâr bir halde bulunuyorlar. Üstadımız bu halden nasıl kurtulduğunu ve iç mücadelesini yazmış ki, aynı durumda olanlarda o halden kurtulabilsinler.

Risale-i Nur'un etkili olmasının bir sebebi de Üstad'ın nefsi ile olan samimi müşahede ve mücadelesini saf hali ile kaleme almasıdır. Yani Risale-i Nur'un eczaları öyle kahve içerek oda sıcaklığında yazılmış değildir. Hepsinin ayrı bir mücadelesi ayrı bir aksiyonu ayrı bir çatışması vardır. Tabiri yerinde ise, Üstad Risale-i Nur eczalarını önce kendi nefsinde test etmiş, sonra kullanıma sürmüştür.

(1) bk. Sözler, Yirmi Altıncı Söz, Hatime.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...