"Eskide vâridât zâyi olur giderdi, şimdi millet rakîbdir. Demek, evvel suya ve şûristana atılır idi, şimdi tarlaya atılıyor veya atılacaktır. İşte, bir nev’i hafiflik." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Suâl: “‘Adâlettir’ diyorsun. Neden tekâlif-i devlet, fukarâ üstünde hafifleşmedi?”

"Cevap: Bir fark vardır: Eskide vâridât zâyi olur giderdi, şimdi millet rakîbdir. Demek, evvel suya ve şûristana atılır idi, şimdi tarlaya atılıyor veya atılacaktır. İşte, bir nevi hafiflik..."(1)

Devlette demokratik yapının yerleşmesi ile milletten toplanan vergilerin millet tarafından denetlenmesine imkan oluştu. Vergiler, kurak ve verimsiz araziye giden su gibi değil, verimli olan tarlaya giden su gibi oldu. Tabi bunun yanında tarla içinde yabani otlar da yeşermedi değil.

Lakin kâr zarar analizine bakıldığında, demokratik yapı, yani milletin devleti murakabe altına alması, eski dönemlerdeki tek adam ve otoriter yönetim şekillerinden her açıdan daha iyi ve daha kârlıdır.

Yani geçmiş dönemlerdeki devletin millet üzerindeki ağırlığı, yükü ve baskısı yüz ise şimdi ona beşe düşmüş; hem yeni dönemde ve yeni anlayışta devlet daha çalışkan daha verimli daha adil olmuştur.

Ufak tefek olumsuzluklarına bakarak cerbeze ile demokratik anlayışı kötü görmek yüzeysel bir bakış açısıdır.

(1) bk. Münâzarat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...