"Eski zamanda imânı kurtaran on el varsa, şimdi bire inmiş. İmânsızlığa sevk eden sebepler eskiden on ise, şimdi yüze çıkmış..." İzah eder misiniz?

Soru Detayı

Eski zamanda imanı kurtaran on el varsa, şimdi bire inmiş. izah eder misiniz

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Eski zamanlarda insanı denetleyen, hayra ve iyiliğe yönlendiren üç temel dinamik vardı. Bunlar toplum, devlet ve şahsın kalbindeki imanı idi.

Kişi bir günah işlese ya da kötü bir yola yönelse, o zamanın toplumu bu kişiye karşı dışlayıcı ya da koruyucu bir tepki göstererek onu hizaya getirirdi. Mesela, Allah’ın emir ve yasaklarına tam uyan bir köyde birisi içki içse, köy ahalisi bu kişiyle olan ilişkisini keserek onu tam bir izole etse yani selamı sabahı kesse, bu kişi mecburen o kötü işini terk etmek durumunda kalacak. Çünkü köye rağmen köyde yaşayamaz, köyün toplumsal yapısına uyumlu olmak zorundadır. Yani toplumun kendisi düzgünse bireyini de düzgün görmek ister.

İkinci koruyucu ve denetleyici dinamik devlettir. Devlet bütün kurumları ile kötülüğü men ediyor iyiliğe de teşvik ediyorsa, o zaman bireyin kötülüğe yönelmesinin önünde yasal bir bent ve engel oluşacak demektir. Mesela, devlet içki üretimini, satımını ve alımını yasaklarsa bireyin buna ulaşması çok zor olacak.

Üçüncü koruyucu ve denetleyici dinamik ise insanın kalbindeki imandır. İman çok kuvvetli ise kötülüğe zaten kendi gitmez.

Bu üç dinamik sağlam ve sağlıklı bir şekilde işlerse, insanın imanla ve ibadetle yaşaması ve öyle ölmesi çok kolay olur.

Ama toplum tersi bir şekilde insanları kötülüğe davet eder, devlet de bunu yasaları ile desteklerse, o zaman insanların sadece kalbindeki iman kalıyor. Eğer bu iman tahkiki ise, birey bir derece kendini koruyabilir, ama taklidi ise o zaman toplumun ve devletinde desteği ile yoldan çıkması kuvvetle muhtemeldir.

Oysa eski zamanlarda devlet vatandaşını her türlü kötülükten korumak için çabalardı, şimdi ise devlet kendi eli ile vatandaşı günaha sokuyor. Toplum dersen bozulmuş, âdeta insanı kötü olmaya zorluyor. Mesela, düğünde içki içmeyenleri kınayan kasaba ve köyler mevcut. Bu zamanın koşulları imanla ve ibadetle yaşamaya çok elverişli değil.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...