"Esmayı okumak" sadece bir şeyin veya bir hadisenin Allah Teâlâ'nın hangi isminin cilvesi ya da cilveleri olduğunu idrak etmek midir? Bir misalle açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın isimlerinin tecellilerini okumak ve anlamak hususunda herkesin mertebesi aynı değildir. Tahkiki imanın nihayetsiz dereceleri olduğu gibi, isim ve sıfatların tecellilerini okumanın da çok derece ve makamları vardır.

Misal olarak, Rezzâk isminin tecellisine nazar edelim:

İnsan, yemeğini yediğinde o rızkını ancak Allah’ın verebileceğini düşünür ve Rabbinin Rezzâk isminin bir tecellisini kendi sofrasındaki nimetlerde seyreder. Böylece o ismin tecellisini küçük bir perdede ve dar bir dairede düşünmüş olur.

O gün yeryüzündeki bütün insanların da beslendiğini düşündüğünde bu ismi daha geniş bir perdede tefekkür eder. Tür sayısı üç milyonu aşkın olan bütün hayvanların o gün beslendiklerini düşündüğünde Rezzâk ismini daha büyük ve haşmetli bir perdede seyredebilir.

Tefekkürünü geçmiş ve gelecek asırlar için de sürdürür ve nihayet bu ismin en şaşaalı tecellileriyle bütün cennet ehlinin ebediyen rızıklanacaklarını düşündüğünde Rezzâk ismini en büyük bir aynada seyretmiş olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...