''Evet, muhtelif ve küçük cirimleri veyahut hayvanları döndüren,.." ibaresinde geçen "hayvanları" kelimesinden kasıt ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada Allah’ın tasarruf ve rububiyetinin, her mahluk üstünde ne denli harika ve mükemmel bir şekilde tecelli edildiği izah ediliyor. Yani Allah’ın tedbir ve tasarrufu öyle bir büyüklükte ve azamettedir ki, onun tedbir ve tasarrufundan ne zerreler ne de gezegenler hariç kalabilir. Onun tasarrufu karşısında her şey eşit ve her mahluk mutlak bir itaat içindedir.

Bu hakikat izah ve ispat edilirken hayvanatta misal olarak veriliyor. Yani buradaki hayvanat tabiri bütün hayvan türlerini içine alan genel bir tabirdir. Allah’ın tasarruf ve tedbiri haşmetli bir şekilde aynı ile hayvanat üzerinde de caridir, denilerek delil alanı geniş tutuluyor.

Diğer bir mana olarak da döndürmek tabiri, burada topaç döndürmek manasında değil, tedbir ve idare anlamında kullanılıyor. Bu noktadan baktığımız zaman kainatta her bir şeyi çekip çeviren ve tedbir ve terbiye eden Allah’tır, manasına işaret ediliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...