"Evet, o Mün’im-i Hakikî, bizden o kıymettar nimetlere, mallara bedel istediği fiyat ise üç şeydir: Biri zikir, biri şükür, biri fikirdir." ifadesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Genelde bizler, Rabbimizin bizlerden istediği üç bedelden ikisini ifa ederiz. Nimete besmele ile başlar ve hamd ile tamamlayarak zikir ve şükür vazifesini yerine getiririz. Çoğu zaman unuttuğumuz ve veremediğimiz ücret ise fikirdir. Şimdi bir lokma ekmek üzerinde biraz tefekkür edelim:

Yediğimiz bir lokma ekmeğin hikâyesi bir çiftçinin tohumu toprağa atmasıyla başladı. Toprak âdeta bir annenin sinesi gibi o tohumu sinesine aldı ve Rabbinin emanetini sakladı. Sonra o tohum yarıldı ve ondan bir buğday başağı bitti. Cenab-ı Hak o başağı bizim yememizi takdir etti. Bu takdirden sonra hiçbir böcek ona yanaşamadı, hiçbir sebep ona zarar veremedi. Güneş emr-i Rabbanî ile o buğdayın üzerine doğdu, onu ısıttı ve aydınlattı. Bulutlar sevk-i ilahî ile yağmurlarını o başağın üzerine boşalttı. Toprak izn-i rahmanî ile başağın ihtiyaç duyduğu besinleri ona sundu. Her şey âdeta o başağın bir hizmetkârı oldu...

Şimdi, yediğiniz balı, zeytini, peyniri; içtiğiniz suyu, çayı ve saymakla bitmeyecek kadar çok olan nimetleri düşünelim. Onlarda gözüken Allah’ın kudretini ve rahmetini tefekkür edelim ve o kudret ve rahmetin önünde şükür secdesine kapanalım.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

ozcanasa
Sübhanallah, barekallah
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...