"Evet, Rabb-i İzzetin kelâmına dikkat edilse bu hakikat her yerde nur gibi parlar. Evet, nur gibi köşelerinde ve mekatı'larında içtimâ edip zülâl-i belâgat fışkırıyor..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

فَانْظُرْ اِلٰى كَلاَمِ الرَّحْمٰنِ الَّذِى عَلَّمَ الْقُرْاٰنُ فَبِاَىِّ اٰياَتِ رَبِّكَ لاَ تَتَجَلَّى هٰذِهِ الْحَقِيقَةُ فَوَيْلٌ حِينَئِذٍ لِلظَّاهِرِيِّـينَ الَّذِينَ يَحْمِلُونَ مَالاَ يَفْهَمُونَ عَلَى التَّكْرَارِ

"Kur'ân'ı öğreten Rahmân'ın kelâmına bir bak: Rabbinin âyetlerinden hangi biri var ki, bu hakikat onda tecellî etmesin? Yazıklar olsun o zahirperestlere ki, anlamadıkları şeyi tekrara hamlederler."

"Evet, Rabb-i İzzetin kelâmına dikkat edilse bu hakikat her yerde nur gibi parlar. Evet, nur gibi köşelerinde ve mekatı'larında içtimâ edip zülâl-i belâgat fışkırıyor. Nefrin o zahirperestlere ki, bu hakikatten gaflet edip tekrara hamlediyorlar!"(1)

Konunun öncesinde, bir neticenin çok sebepler ve usullerle ispat edilmesinden bahsediliyor. Yani bir kitapta bir maksat ve netice çok farklı usul ve araçlarla ispat ediliyor ve bunlar mükemmel bir uyum içerisinde ise bu kitap ve kelamın mucize derecesinde belagati var demektir.

Her usulün ve vasıtanın sonunda maksadın ve neticenin aynı olması, lüzumsuz bir tekrar değil maksadın değişik bir yolla ifade ve ispat edilmesidir ki bu tenkide değil takdire şayan bir durumdur. Bu inceliği anlamayan zahirperest insanlar, Kur’an’ın muhtelif yollarla maksadı ispat ve tekrar etmesini, belagatin zıddı olan gereksiz tekrara yüklüyorlar ve aldanıyorlar.

Mesela, İstanbul’a on ayrı güzel güzergahtan gitmek ve her güzergahta ayrı bir lezzet almak insanı usandırmaz, tam aksine ayrı bir keyif verir.

(1) bk. Muhakemat, İkinci Makale (Unsuru'l-Belagat), Dokuzuncu Mesele.

İlgili ders videosu için tıklayınız:
- Prof. Dr. Şadi Eren, Muhakemat Dersleri (33. Bölüm).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...