Yirmi Sekizinci Mektup, Altıncı Risale olan Altıncı Meselenin başındaki âyet-i kerimenin konu ile münasebeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيم
وَاتَّقُوا فِتْنَةً لَا تُصِيبَنَّ الَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْكُمْ خَاصَّةً

"Aziz kardeşlerim, 'Haremeyn-i Şerifeynin Vehhâbilerin eline geçmesi ve onların, eâzım-ı İslâmın türbeleri hakkındaki tahripkârâne hürmetsizliği ne hikmete mebnîdir?' diye sual ediyorsunuz."(1)

Fitne burada “toplum içinde imanın bozulması, baskı, düzensizlik, kargaşa, hukukun çiğnenmesi, hakka dayanmayan gücün hâkim olması ve böylece kulluk imtihanının kaybedilme tehlikesi" anlamına geliyor ki şu an mevcut Vehhabi zihniyet ve siyasi iktidarı bu tanımın içini fazlası ile dolduruyor.

Bidatler ve sapkın fırkaların Müslümanlar içinde yayılması ve güç sahibi haline gelip birtakım Ehl-i sünnet anlayışını kaldırıp yerine bidat fikirleri tatbik etmesi en büyük fitnedir. Özellikle bu fitne yani Vehhabilik anlayışı İslam aleminin kalbi konumunda olan Mekke ve Medine’ye hükmediyorsa, ayetin ifadesi tam yerini bulmuş oluyor.

Ehl-i sünnet Müslümanların bir kısım yanlışları, Şiilerin itikadi ve ameli hataları ve hurafeleri bu fitnenin Mekke ve Medine’yi istila etmesine fetva verdirdi ve bundan masum Mekke ve Medine de nasibini almış oldu. Ayetin ifadesi ile fitne sadece zalimlere değil masumlara da (Mekke ve Medine demek) dokunmuş oldu. Ayrıca onların hatalarını hoş görme söz konusu olduğunda, Allah'ın dinini bozanlara gelen musibetten samimi ve masum kişilerin de hisse alacağı bu ayetin külliyetinden anlaşılabilir.

Peygamber efendimiz fitne konusunda ümmetini uyarmış, “Toplumda pislik çoğalırsa, içlerinde iyiler bulunsa bile helâkten kurtulamazlar.”(2) buyurmuştur.

Dipnotlar:

(1) bk. Mektubat, Yirmi Sekizinci Mektup, Altıncı Risale olan Altıncı Mesele.
(2) bk. Buhârî, Fiten, 4, 28.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...