Yirmi Sekizinci Mektup, Altıncı Risale olan Altıncı Meselenin başındaki âyet-i kerimenin konu ile münasebeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيم
وَاتَّقُوا فِتْنَةً لَا تُصِيبَنَّ الَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْكُمْ خَاصَّةً

“Öyle bir fitneden sakının ki, içinizden sadece zulüm yapanlara dokunmakla kalmaz…” (Enfal Suresi, 8/25)

"Aziz kardeşlerim, 'Haremeyn-i Şerifeynin Vehhâbilerin eline geçmesi ve onların, eâzım-ı İslâmın türbeleri hakkındaki tahripkârâne hürmetsizliği ne hikmete mebnîdir?' diye sual ediyorsunuz."(1)

Fitne; “cemiyet içinde ahlakın bozulması, zulüm, anarşi, keşmekeşlik, hukukun çiğnenmesi, hakka dayanmayan kuvvetin hâkim olması ve böylece kulluk imtihanının kaybedilme tehlikesi" mânalarına geliyor ki, mevcut Vehhabî zihniyeti ve siyasî iktidarı bu tarifin içini fazlası ile dolduruyor.

Bid’atler ve ehl-i dalalet fırkaların Müslümanlar içinde intişar etmesi, Ehl-i sünnet itikadını kaldırıp yerine bid’atkâr fikirleri tatbik etmesi en büyük fitnedir. Hususan bu fitne yani Vehhabilik anlayışı İslam âleminin kalbi mesabesinde olan Mekke ve Medine’ye hükmediyorsa, ayetin ifadesi tam yerini bulmuş oluyor.

Müslümanların bir kısım yanlışları, Şiilerin itikadî ve amelî hataları ve hurafeleri bu fitnenin Mekke ve Medine’yi istila etmesine fetva verdirdi ve bundan Mekke ve Medine de nasibini almış oldu. Ayetin ifadesi ile fitne sadece zalimlere değil, masumlara da dokunmuş oldu. Ayrıca onların hatalarını hoş görme söz konusu olduğunda, Allah'ın dinini bozanlara gelen musibetten samimi ve masum kişilerin de hisse alacağı bu ayetin külliyetinden anlaşılabilir.

Peygamber Efendimiz fitne konusunda ümmetini şöyle ikaz etmektedir:

“Toplumda pislik çoğalırsa, içlerinde iyiler bulunsa bile helâkten kurtulamazlar.”(2)

Dipnotlar:

(1) bk. Mektubat, Yirmi Sekizinci Mektup, Altıncı Risale olan Altıncı Mesele.
(2) bk. Buhârî, Fiten, 4, 28.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...