"Evet, sırr-ı kayyûmiyetin cilvesine bu noktadan bakınız ki, bütün mevcudatı ademden çıkarıp, her birisini bu nihayetsiz fezada..." Buradaki "nihayetsiz feza" ifadesini açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Nihayetsiz feza" ifadesi, fezanın, yani uzay boşluğunun büyüklüğüne işaret eden bir tabirdir. Yoksa sonsuzluk ve ezeliyet anlamı ifade etmiyor.

"Nihayetsizlik" kavramı Risale-i Nur'da iki farklı anlamda kullanılmıştır.

Birisi, ezeliyet ve ebediyeti ifade eden sonsuzluk anlamındadır ki bu hakiki anlamıdır. Bu noktadan bakıldığında, yani nihayetsizliği hakiki anlamında hiçbir mahluka izafe etmek caiz ve doğru olmaz. "Nihayetsizlik" bu manası ile Allah’a mahsustur, mahlukata verilemez.

Diğer manası ise, çokluğu veya tamamı ifade eden nispi ve mecazi bir ifadedir. Yani bir şeyin çokluğunu veya bütününü ifade etmek için nihayetsiz deriz.

Mesela, sevdiğimiz birisine sevgimizin çokluğunu ifade etmek için "Seni sonsuz bir muhabbetle seviyorum." dememiz buna misal olabilir. Ya da hikmetin bütün kâinatı ve içindekileri kuşatmışlığını ifade etmek için nihayetsiz tabirini kullanırız. Buradaki "nihayetsiz" tabiri hem tamamı anlamında hem de bütününü kuşatma anlamını ifade ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...