"Fesad-ı ümmet zamanında Sünnet-i Seniyyenin küçük bir adabına müraat etmek, ehemmiyetli bir takvayı ve kuvvetli bir imanı ihsas ediyor." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, sünnet-isSeniyyeye ittiba, mutlaka gayet kıymettardır. Hususan bid’aların istilası zamanında sünnet-i seniyyeye ittiba etmek daha ziyade kıymettardır. Hususan fesad-ı ümmet zamanında sünnet-i seniyyenin küçük bir adabına müraat etmek, ehemmiyetli bir takvayı ve kuvvetli bir imanı ihsas ediyor." (Lem'alar, On Birinci Lem'a)

Dini yaşama konusunda ümmetin bozulduğu, yoldan çıktığı ve insanların kötüye zorlandığı bir dünya ve ortamda dini yaşamak, özellikle dinin farzlara göre detay konumunda kalan bir sünneti yaşamak önemli bir takva ve kuvvetli bir iman ile olabilir.

Toplumun büyük bir kısmı farzları terk etmiş ve günahları serbestçe işliyor. Dinini yaşamaya çalışanları dışlayacak kadar da dalalete bulanmış bir vaziyettedir. Hâl böyle iken birisinin böyle bir ortamda farzları yapıp günahlardan kaçıp sünneti de kendine rehber yapması, ancak çok kuvvetli bir iman ve takva duygusu ile mümkün olabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...