"Gaffar ismi günahların vücudunu ve Settar ismi kusuratın bulunmasını" neden iktiza eder, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın her bir isminin bir hükmü vardır. Bu isimler hükümleri ve manaları göstermek ve görünmek için tecellî etmek isterler. Gaffar isminin hükmü affetmektir. Affetmek ise, günahların vücudunu gerektiriyor. Bu yüzden Allah, insanları günah işlemeye meyilli yaratmıştır. İnsan böyle yaratılmasaydı o da melekler gibi olurdu. O zaman onun amelleri ne cenneti netice verirdi ne de cehennemi. Bu iki âlemin yaratılması insanın bu fıtratta olmasıyla yakından ilgilidir.

Allah’ın Şafi ismi kendi mana ve hükmünü gösterip icra etmek için nasıl hastalığı iktiza ediyor ise, Rezzak ismi de açlığı ister. Muhyi ismi hayatı iktiza ederken, Mümit ismi ölümü ve ona vasıta olan vesileleri ister. Aynı şekilde Gafur ismi de günah ve kusuru iktiza eder.

Settar isminin hükmü ise, kusurları örtmek ve gizlemektir. Bu sebeple insanın ayıplarını ve kusurlarını örtmek ve örtülmesini istemek, bu ismin muktezasıdır.

Allah insana tesettürü emrediyor; ta ki insan, sair mahlukatın huzurunda kusurlu ve ayıplı hallerden kurtulsun. Demek tesettür Settar isminin bir lüzumu ve bir tecellisidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mor
evet açıklayıcı oldu sitenize bir soru sormuştum ama bu yukarıdaki açıklama onu açıkladı.çok ilginç ama neyse tekrar güzeldir :)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...