Besmelenin Birinci Sırrı'nda uluhiyetin kainat simasıyla, rahmaniyetin arz simasıyla, rahimiyetin insan simasıyla ilişkilendirilmesinin sebebi nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu risalede, besmelede geçen üç ilahi ismin, yani Allah, Rahmân ve Rahîm isimlerinin bu dizilişlerindeki bir sır nazara verilmektedir. Bilindiği gibi, lafza-i celal olan Allah ismi, bütün âlemlerdeki her nevi rububiyet tecellilerinin tümünü içine almaktadır.

“Çünkü lâfza-i Celâl, Zât-ı Akdes’e delâlet eder: Zât-ı Akdes de bütün sıfat-ı kemaliyeyi istilzam eder.”(1)

Rahman’ın en zahir manasının Rezzak olduğu nazara alındığında, Allah isminden sonra bu ismin gelmesiyle yeryüzündeki rububiyet tecellileri nazarımıza sunulmuş olur.

Rahîm ismi ise, yeryüzündeki bir milyonu aşkın canlı türünden özellikle insana bakmaktadır. Zira bu türler içerisinde dünyada imtihana tabi tutulan, cennet ve cehenneme aday kılınan sadece insan türüdür. Zaten Rahîm isminin bir açıklaması “müminleri lütfuyle cennete, kâfirleri adliyle cehenneme koyan” demektir.

Allah isminin bütün âlemlere, Rahmân isminin dünyamıza, Rahîm isminin ise insana bakması, besmeledeki bu sıranın da ayrı bir ilahi sır olduğunu bize ders vermektedir. Besmelenin Türkçeye tercümesinde bu sır kaybolur.

(1) bk. İşârat-ül İcaz, Fatiha Suresi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

zamanınbittigiyer
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ahmetkaratas
allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ramazan3452
yeni yeni ufuklar açıldı önümde,sanki perdeler kalkıyor yavaş yavaş.Allah razı olsun sizlerden
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...