"Esma-i ilahiyenin mazharlara göre cilvelerinin, renklerinin tenevvü etmesi"ne bir iki misal verebilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri, “İnsanın bir ferdi, sair hayvânâtın bir nev’i hükmündedir.”(1) buyurur.

Her canlı türünde, her bir ismin farklı tecellileri kendini gösterir. Mesela, Musavvir ismi her türde ayrı şekilde tecelli eder; hiçbir türün şekli diğerine benzemez. Keza, Muhyi isminin farklı tecellileriyle her bir türün hayatı diğerlerinden farklılık gösterir. Keza, Rezzak isminin değişik tecellileriyle her bir türe o türün mahiyetine en uygun rızıklar takdim edilir.

Misaller artırılabilir.

Her insan ayrı bir âlem olduğundan, aynı ismin her bir insandaki tecellileri arasında da farklılıklar görülür. Mesela, her insanın hafızası Hafîz isminin bir tecellisidir. Ancak, insanlar arasında hafıza yönünden büyük farklılık vardır. Keza, her insanın kuvveti Kadir isminden bir tecelli taşır; insanlar güç ve kuvvet yönünden de büyük farklılıklar gösterirler.

Aynı şekilde insanın his âlemindeki her bir his, bir ismin tecellisidir, bunlar da insanlar itibariyle muhteliftirler. Mesela, merhamet ve gazap hisleri her insanda farklı derecelerde bulunur. Bu hislerden birincisi ilahi rahmet ve merhametten, ikincisi de ilahi kahır ve azaptan birer tecelli taşırlar.

1) bk. Lem'alar, On Yedinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...