"Gözümüzle gördüğümüz gibi; suyun, hususan hayvânât nutfelerinin su gibi..." Buradaki "hayvanat" kelimesi, sadece hayvanlar için mi kullanılmış yoksa tüm hayat sahipleri için mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah, bütün canlıları basit bir sebep vasıtası ile yaratmıştır. Bunun sebebi ise; bu sebeplerin arka cephesinde iş gören Allah’ın isim ve sıfatlarını, herkes rahatlıkla ve kolaylıkla okuması içindir. Yani Allah, insanların neticeyi sebepten bilip şirke düşmemesi için, sebebi adi ve basit, neticeyi ise muazzam ve mükemmel olarak yaratmıştır.

Buradaki hayvanat tabiri” bütün canlılar için söylenmiş temsili bir ifadedir. Dolayısı ile hayvanat tabirinden bütün canlıları anlamakta bir mahzur yoktur. Hatta bitkiler de zımni olarak bu kavramın içine girer. Zira bitkilerin de başlangıcı ve sebebi olan tohumların, basitlik noktasından, nutfelerden bir farkı yoktur. Burada asıl maksat; sebeplerin basit olması, onların arka cephesinde iş gören Allah’ın isim ve sıfatlarını, herkesin rahatlıkla ve kolaylıkla okuyabilmesidir.

Bu hakikat bütün nutfelerde olduğu gibi, bütün yumurtalarda, tohumlarda, çekirdeklerde de aynen geçerlidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...