"Güya onun aslı olan çekirdeği, desatir-i icadiyesinin bir mecmuasıdır. Ve meyvesi ve semeresi ise, evamir-i icadiyesinin bir fihristesi hükmünde görüyoruz." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ağacın çekirdeği, ağacın bütün genetik yazısını ve yapısını içinde barındıran bir kitap bir mecmua gibidir. Kısaca çekirdek büyüdüğünde ağaç oluyor, ağaç küçültüldüğünde çekirdek oluyor. Çekirdek ile ağaç arasında böyle muazzam bir münasebet bulunuyor.

Ağacın boyu, dalları, yaprakları, meyvelerin nasıl olacağı, çekirdek içinde bir program şeklinde yazılmıştır ve ağaç bu programın dışına çıkmıyor. Bir cihetle çekirdek ağacın yaratılış yol haritası oluyor. Tabiri yerinde ise, çekirdek ağacın somut bir kaderi gibidir, çekirdekte ne yazılmış ise ağacın başına o gelir.

Mesela, incir çekirdeği incir ağacının somut bir kader defteridir. İncir ağacının bütün anatomik özellikleri incir çekirdeğinin içinde ince bir program ile tanzim edilip yazılmıştır. Bütün bitkilerin çekirdek ve tohumları, bütün canlıların nutfe ve spermleri de bu niteliktedir. Yani bir cihetle kendi tür ve fertlerinin somutlaşmış birer kader defterleri hükmündedirler.

Bir ağaç bir çekirdekten çıkar, sonunda yine bir çekirdekte dürülür. Bütün bu işlemler çekirdeğin ağacın somut bir kaderi olduğunu göstermektedir. Kaysı çekirdeği kaysı ağacının bütün genetik yapısını içermektedir. Âdeta kaysı ağacı daha meydana çıkmadan çekirdeğin içinde dürülü bir şekilde bulunmaktadır. Bütün bu çekirdekler, tohumlar, nutfe ve spermler kaderin mücessem bir şekle girmiş halleri gibidir.

Meyvenin içindeki çekirdek, sonraki ağaçların soyunun garantisidir. Dolayısı ile ilk çekirdek ile meyve içindeki çekirdek, aynı programı içinde barındıran somut birer kader gibidirler. Çekirdek açılır ağaç olur, sonra dürülür meyve olur, bu kainatın değişmez bir döngüsüdür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...