"Haftada bir-iki defa benimle görüşen bir hâfız, imam olmuş. Sarık sarmak için iki ay beni terketti... Hilaf-ı âdet bir surette ona sarık bağlattırılmadı." Sarık sarmak yanlış mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada sarık sarmanın bizatihi kendisi değil, başka daha büyük bir hayrı terke sebep olduğu için tenkit ediliyor.

Sen yemek yerken birisi gözü önünde kalp krizi geçirse, sen de hiç oralı olmadan yemek yemeye devam etsen, insanlık suçu işlemiş olursun. Hâlbuki yemek yemeniz gayet helal ve normal bir davranıştır. Ama şartlar o normal işi çirkin yapıyor, çünkü kalp krizi geçiren birine yardım etmek, yemekten daha öncelikli ve daha mühimdir.

Üstad'ımız ve talebeleri, var güçleri ile iman kurtarma hizmetine hasr-ı nazar etmişler, böyle hayatî ve hassas bir vazifeyi bırakıp daha hafif bir vazifeye talip olmak; yemeği, kalp krizi geçiren birisine tercih etmek gibi olur.

Sarık sarmak sünnettir, iman kurtarma hizmeti ise farz ayndır. Sünnet işleyeceğim diye farzı terk etmek yanlış olur, denilmek isteniyor.

Bu konu hakkında şöyle bir değerlendirme de yapılabilir:

Bu vazife, sarık sarma olarak temsil edilmiştir. Yani resmi imamlık yapamayanlar fahri olarak görevi üstlenir, bu durumda sarık saramazlardı. Zira o zamanlar resmi vazifelilerden hariç sarık sarmak yasaktı. İşte bu mübarek zat, fahri imamlıktan resmi imamlığa geçip sarık sarma hakkını elde etmek için, Üstadı iki ay terk etmiş. Bu yaptığı hataya bir tokat olarak onun resmi imamlık vazifesi tehir edilerek kader tarafından ceza verilmiş ve sarık bağlattırılmamıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ramazanyadak
Kusura bakmayin tam anlayamadim. Burda sarik sarmak isteyen kişi, sarik sarmak icin neden ustadi terk ediyor. Bu kişi sadece camide mi sarik sarmak istiyor yoksa her daim mi ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Üstada ve hizmete yakın olduğunda üzerinde ki baskı ve gözetimin daha da artacağını bırak camiyi evinde bile saramayacağını vehmediyor. Bu sebeple sarık sarma sevdası yüzünden Üstadımızdan kaçınıyor. Malum o dönemde devlet bütün gücü ile Üstadı gözetliyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...