"Evet, vesvese-i sârık, bâvehm-i şübhe-i târık, ne haddi var ki o mârık, girebilsin bu bârık kasra. Hem şârık ki, sur sureler şâhik, her kelime bir melek-i nâtık ki..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, vesvese-i sârık, bâvehm-i şübhe-i târık, ne haddi var ki o mârık, girebilsin bu bârık kasra. Hem şârık ki, sur sureler şâhik, her kelime bir melek-i nâtık ki: Lâ ilâhe illâ Hû." (Sözler, Lemeât, Tevhidin İki Burhanı.)

Kur’an sağlam, sarsılmaz ve parlak bir saray gibidir. Bu saray, öyle muhafazalı ve öyle yüksek bir yerdedir ki, ona vehim, kuruntu ve vesvese hırsızları asla ve asla giremezler.

Bu saraya sığınan, insî ve cinnî şeytanların hile ve vesveselerinden emin olur. Çünkü bu parlak ve ışıltılı saraya dinsizlerin ve haksızların yeri olmaz, giremezler.

Kur’an’ın üslubu, delilleri o kadar sağlam ve ikna edicidir ki, okuyucusunu asla şüpheye ve bulanıklığa sürüklemez. İyi niyetle okuyan ondan ancak hidayet ve iman elde eder. Onun her bir suresi, her bir ayeti hatta her bir harfi o yüksek sarayın sağlam surları gibidir. Âdeta her kelimesi, Cebrail misal konuşan bir melek gibi ki La ilahe illallah der.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Adem68474
Her kelimenin Melek'i Natık olmasını izah edermisiniz
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Kur'an'ın her bir kelimesi adeta konuşan bir melek gibidir. Hatta her şeye nezaret ve vekalet eden meleklerin Kur'an' a ve onun ayet ve kelimelerine vekalet ve nezaret etmesi de akıldan uzak bir mana değildir. Mesela Yasin suresine özel bir melek vekalet edip sürekli onu tezkir ediyor olabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
oğuzhangözüpek
KUR'ANIMIZIN Mucize derinliğini idrak etmek amacıyla şöyle bir KIYAS yapabiliriz.İnsanın kendisi ile YARATANI arasındaki fark ne ise,İNSANOĞLUNUN yazdığı KİTAP ile RABBİMİZİN Vahyettiği KİTAP arasındaki FARK DA odur. Yüce ALLAH'ın cc KUR'ANIMIZDAN bizleri Yükümlü tuttuğu KISMI bizim ANLADIĞIMIZ-iDRAK ettiğimiz kadarıdır. '''Müminun Suresi:.. Ve Biz hiç kimseyi, gücünün yettiğinden başkası ile yükümlü tutmayız.''' Zaten AKILCA ve KABİLİYETÇE farklı/Üstün yaratılmış İNSANLARIN KUR'ANDA görüp müşahade ettikleri Mucizevi KISIMDAN -BİZ vasat insanlar değilde- ancak yine onlar SORUMLUDURLAR...Hiç ORTA OKUL Öğrencisi ÜNİVERSİTE Yüksek Matematiğinden yükümlü tutulabilir mi? İstediğiniz kadar anlatmaya çalışın anlayamayacaktır. Bunun gibi. Lakin bizlerde KUR'ANIMIZI AZICIK DİKKATLE OKUSAK bazı mucizevi hallerinin veya anlamlarının bir kısmına vakıf olabiliriz. Ne zaman KUR'ANA bir adım yaklaşmaya çalışsak O nun bize On adım geldiğini hemen göreceğiz. KUR'ANIN bariz MUCİZEVİ yönlerinden biride bu ÖZELLİĞİDİR. Allah'ın SELAMI üzerinize olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...