Üstad Hazretleri hangi renk cübbe giyer, sarık takardı? Sünnette bu konuda bir bilgi var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hz. Peygamber (asm)'in, giyeceklerde en sevdiği rengin beyaz olması ve ashabı­na da beyazı tavsiye etmesine karşılık yeşil ve kırmızı gibi çe­şitli renklerde cübbeler giydiği de riva­yet edilmektedir. (bk. Belâzürî, Ensab, 1, 190; Diyârbekrî, Târîhu'l-hamis, II, 191)

Üstad Bediüzzaman da sünnete riayet eden bir Peygamber aşığı olarak elbette bunlara riayet etmiştir. Ağabeylerin hatıralarında cübbe ve sarıklarla ilgili şu malumatlar verilmiştir:

"Beyaz bir cübbe, sarık, saçları kulaklarına kadar önden ve arkadan inmiş..." (Tanıyanların Dilinden, Ali Çakmak)

"Büyük bir heyecanla içeri girdik ve Üstad, yatak içerisinde oturmuş, başına sarığa benzer bir bez sarmış, beyaz bir cübbe giymiş, sanki ay gibi parlıyordu..." (bk. age., Yusuf Dehri)

"Üstad içeri girdi, sırtında tahmin ederim, bezden yapılmış siyah bir cübbe vardı. Boynunda beyaz bir atkı, başında kendine has bir sarık vardı, saçları uzundu..." (bk. age., Ömer Okçu/ Hekimoğlu İsmail)

"Üstad memnun olarak boşalan yere oturdu. Çok güzel ve temiz bir kıyafeti vardı. Başında sarığı, uzun siyah geniş kollu bir cübbe giymişti." (bk. age., Alâeddin Yılmaztürk)

"Biz, terzi Nur talebesinin dükkânında biraz kaldıktan sonra, baktık, Üstad Hazretleri çıktı. Üstad evden çıkarken üzerinde açık gri bir cübbe, başında sarık, gayet zayıf, tığ gibi endamı vardı. Yüzü buğday rengindeydi. Yavaş yavaş kendilerine yaklaştık. Terzi, bizleri Üstad Hazretlerine takdim etti." (bk. age., İrfan Gökova)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...