"Hâlık-ı Zülcelalin hususi iltifatını ima eden en gizli bir işarete, yüz bin can olsa ve feda edilse ve yüz bin sene ömür varsa, o yolda sarf edilse yine ucuzdur." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, nasıl ki, bir padişahın has bir edna işaretine mazhar olmak, kanun-u umumiyle bir müşiriyet teveccühünden fazla medar-ı sürurdur. Öyle de Hâlık-ı Zülcelalin hususi iltifatını imâ eden en gizli bir işarete, yüz bin can olsa ve feda edilse ve yüz bin sene ömür varsa, o yolda sarf edilse yine ucuzdur." (Barla Lahikası, 242. Mektup)

Şu kâinatta en önemli ve en sevindirici şey, Allah’ın kulundan razı olup ondan hoşnut olması ve ona iltifat etmesidir. Ve bu iltifatı gösteren işaret ve beşarete yüz bin can olsa ve feda edilse ve yüz bin sene ömür varsa, o yolda sarf edilse yine ucuzdur.

İnsana basit bir validen, bir belediye başkanından tebrik mektubu gelse, bu mektubu yere göğe sığdıramaz. Onu bir övünç kaynağı olarak görür ve o mektubu özenle saklar. Kâinatın Rabbi olan Allah’ın hususi iltifatına işaret eden bir remiz ve delalet, o mektuptan daha yüce olduğu için insanın böyle bir işarete canını vermesi gayet makul ve mantıklıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...