Hamd ve şükür tabirleri arasında fark var mıdır? Başkalarını medih ve senada ve teşekkürde ölçü ne olmalıdır?

Hamd ve şükür tabirleri arasında fark var mıdır? Başkalarını medih ve senada ve teşekkürde ölçü ne olmalıdır?
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kelime manalarından da anlaşıldığı gibi hamdde medih, tebrik ve sena, şükürde ise minnettar olma ve teşekkür etme manaları daha hâkimdir.

Bu ikisi arasında şöyle bir farkın da olduğu ifade edilir:

Deniliyor ki, şükür insana ulaşan nimetlere yapılır, hamd ise insana ulaşsın veya ulaşmasın bütün nimetlere ve ilahi sanatlara yapılır. Şöyle ki;

Bir insan, sofrasına dizilen ve her bir ağacın yahut hayvanın vesilesiyle yaratılan nimetleri yerken Allah’a şükreder. O anda milyonları aşkın hayvan türlerinin bütün fertlerinin de kendilerine layık rızıklarla beslendiğini düşündüğünde Rabbinin o büyük ve geniş rahmetini hamd ile yani takdir ve tebrik ile dile getirir.

Aynı hakikati soframızdaki bir tek nimete de tatbik edebiliriz. İnsan, mesela zeytin yerken onu Allah’ın kendisine yaptığı bir ihsanı bilerek şükreder, diğer taraftan bütün kâinattan zeytin ağaçlarını, o ağaçlardan da zeytinleri süzen, her birinin içine de gelecek nesillere rızık olabilmeleri için ağacın bütün vasıflarını taşıyan çekirdekler koyan Rabbinin bu akıl almaz sanatını ve rahmetini düşünmekle de Allah’a hamd ve senada bulunur.

Başkalarını medih ve sena ederken, istikamet yolundan ayrılmamak, ifrat ve tefritten yani aşırılığın her iki cephesinden de uzak kalmak gerekir. Bir nimetin bize gelmesine vesile olan kimseyi hiç nazara almamak nankörlük olduğu gibi, "O olmasa ben bu nimetten mahrum kalırdım." dercesine o vesileye aşırı ehemmiyet atfetmek de gizli şirke girer. Orta yolu Üstadımız şu ifadeleriyle ortaya koymuş oluyor:

"... Sonra o zâhirî vasıtaya istersen dua et; çünkü o nimet onun eliyle size gönderildi." (Lem’alar, On Yedinci Lem'a)

İlave bilgi için şağıdaki linkleri de inceleyebilirsiniz:

- Hamd ve şükür; Allah'a mahsustur.

- "Hamd" ve "şükür" aynı mıdır?

- KÜLLÎ ŞÜKÜR.

- HAMD.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...