"Hayat sadece zaman ve mekan ile kayıtlı değildir. Hayatın her alemde ve her mahlukat üzerinde bir çeşit tecellisi vardır..." İzah eder misiniz, bizim başka alemlerde de hayatımız var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın maddi cesedi maddi alemdeki boyutudur ve maddi bir hayata mazhardır. İnsanın maddi hayatının bir çok alemde imaj ve sureti vardır ve bu imaj ve suretlerinin de aynı şekilde o alemin şartlarına göre bir hayata mazhariyeti bulunuyor.

Mesela, insanın bütün hayat süreci hem misal aleminde imaj olarak depolanıyor hem de kader levhalarında ilmi bir varlık boyutu ile arşivleniyor ki, aynı şekilde insanın bu misal ve kader alemlerinde de bir hayata mazhariyeti bulunmaktadır.

İlm-i İlahide bulunan ayan-ı sabitimiz ya da vücud-u ilmiyemiz de aynı şekilde bir hayata mazhardır. Lakin bu hayatın keyfiyet ve mahiyetini tam bilemiyoruz. Bu yüzden bu boyutlarda bir hakikat olarak duran hayat formatlarını muhat bir şekilde izah ve tarif etmemiz mümkün değildir.

"Bu dünya hayatı bir oyun ve oyalanmadan başka bir şey değildir. Asıl hayata mazhar olan ise âhiret yurdudur." (Ankebut, 29/64)

"وَمَا هٰذِهِ الْحَيٰوةُ الدُّنْيَاۤ اِلاَّ لَهْوٌ وَلَعِبٌ وَاِنَّ الدَّارَ اْلاٰخِرَةَ لَهِىَ الْحَيَوَانُ sırrınca, şu dâr-ı dünyada câmid ve şuursuz ve hayatsız maddeler, orada şuurlu, hayattardırlar. Buradaki insanlar gibi orada da ağaçlar, buradaki hayvanlar gibi oradaki taşlar, emri anlar ve yapar. Sen bir ağaca desen, 'Filân meyveyi bana getir.'; getirir. Filân taşa desen, 'Gel!..'; gelir. Madem taş, ağaç bu derece ulvî bir suret alırlar. Elbette, ekl ve şürb ve nikâh dahi, hakikat-i cismaniyelerini muhafaza etmekle beraber, Cennetin dünya fevkindeki derecesi nisbetinde, dünyevî derecelerinden o derece yüksek bir suret almaları iktiza eder."(1)

Bu ayet, asıl hayat formatının ahiretteki hayat formatı olduğunu ilan ederek dünyadaki hayatın diğer alemlerdeki hayatların yanında sönük ve basit kaldığını zımnen ifade ediyor. Öyle ise insanın hangi alemde ve boyutta bir imajı bir sureti bir formatı varsa, ona göre de bir hayatı olmak gerekiyor.

(1) bk. Sözler, Yirmi Sekizinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...