"Ve keza, her bir zîhayat, çok isim ve sıfatların tecellîsine mazhardır... Ve hâkezâ, tesirde mütesanit, âsârda mütehalif, çok sıfat ve isimlere mazhardır. Bu sıfatların ve isimlerin hedefleri bir olduğundan, elbette müsemmâları da bir olur..." İzahı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cenab-ı Hak şu kâinatı ve içindekileri, esma-i hüsnasıyla yaratmıştır.

Üstadımız bu hakikata, "Hakiki hakaiki eşya, esma-i ilahidir." demek suretiyle ışık tutmaktadır.(1)

Kâinatın umumunda olduğu gibi, her bir mevcutta ve özellikle hayat sahibi olan mahlukatta, çok esma birden tecelli etmektedir. Tecelli eden bu isimlerin hepsi, tesanüt sırrıyla birbirlerine kuvvet veriyor. İşte bir mevcutta tecelli tüm esma tesirde birbirlerine tesanüt etmektedir. Yani, birbirlerine kuvvet vermektedir. Fakat bu isimlerin eserleri de birbirlerinden farklıdır.

Mesela, insana baktığımızda yaratışında Halık ve Bari' isimleri, rızıklanmasında Rezzak ve Rahman isimleri, suret almasında Musavvir ismi, süslendirilmesinde Müzeyyin isimleri okunuyor. İnsanın tamamında bütün esma tecelli etse de, her bir vechi ve özelliğinden ayrı bir ismin cilvesi görünür ve okunur. Bu nedenle, esma-i ilahiye tesirde mütesanit olarak çalışırken, eserleri birbirlerinden farklı farklı olarak görünür.

(1) bk. Sözler, Otuz İkinci Söz, Üçüncü Mevkıf.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

meryem

2) "Bu sıfatların ve isimlerin hedefleri bir olduğundan, elbette müsemmâları da bir olur." ne demek?? daha çok bunu merak ediyorum, ama ilk kısma cevabınız ufkumu açtı, teşekkür ederim.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Mehmet Selim)

Dikkat edilirse görünür ki, bütün esma ve sıfatlar aynı hedef ve mana etrafında tecelli eder. Esmanın birbirlerine zıddiyeti yoktur. Bir mevcutta mesela insanda tecelli eden bütün esma birbirlerine destek verir. Bu durum da gösteriyor ki, elbette bu isimlerin müsemması ve o sıfatların mevsufu birdir. O da ancak Allah'tır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...