''Haydi, farz-ı muhal olarak, tabiata bir matbaa nazarıyla baktık. Fakat bir matbaaya ait olan tanzim ve basmak, yani, muayyen intizamını kalıba sokmaktan başka, o tanzimin icadından,.." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir sineğin vücudunda bulunan element ve moleküller, bütün kainattan hassas bir ölçü ve formül ile toplanıp mükemmel bir şekilde işlendikten sonra hayat buluyor. Öyle ise bütün kainat sineğin vücudunu icat eden Zat'ın avcunun içinde olmak gerekiyor. Yoksa sineği icat etmesi mümkün değildir.

"Tabiat" dedikleri şey, bütün kainatı avucunun içinde bulundurmuyor ki sineği bir kalıp ile basan matbaa gibi düşünülsün. Tabiat dedikleri şey kainatın içinde bulunan ve kendisinin de üzerinde nakışlar bulanan bir sanattır. Öyle ise hem tabiatı hem de sineği icat eden ilmi, irade ve kudreti sonsuz olan Allah’tan başkası değildir ve olamaz. Yani Allah en küçük bir şeyi bile en büyük bir şey gibi sanatlı ve kapsamlı yarattığı için, kainatta zerre kadar şirke yer kalmamıştır. Her şeyi bizzat icat edip yaratan Allah’ın kendisidir. Ne tabiat ne de sebepler onun mülkünde mucit ve illet değildirler, olmaları da mümkün değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...