"Her bir zîhayatta, hadsiz bir kudret ve irade ve nihayetsiz bir ilim ve hikmet taşıyacak..." Atomun ilmi ve iradesi olmadığını nasıl ispatlarsınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvelâ; atomun cansız bir kütle olduğunu bilim ifade ediyor. Bilim, atomun bütün beden ve kâinat ile olan ince münasebetini biliyormuş gibi, mükemmel bir plan ve denge üzerine hareket ettiğini kat’i olarak ortaya koyuyor. Bu harika fiilleri, kör, sağır, şuursuz atoma isnat etmek, cehaletin en koyusudur.

İkincisi; faraza atomda ilim ve irade olmuş olsa bile, onun vesilesi ile görülen harika işleri, onun ifa etmesi yine mümkün değildir. Zira atomun vesile olduğu her fiil bütün kâinatla alakalıdır. Atomun en küçük bir işi görebilmesi için sonsuz bir ilme, nihayetsiz bir kudrete ve mutlak bir iradeye sahip olması gerekiyor. Yani atoma atfetikleri ilim ve irade insanınki gibi cüz’i ve itibari kalmaz, onun görev yaptığı bütün bir kainatı içine alır.

İnsan bedeninde çalışan atomlar, bütün bedenin genel plan ve dengesine uygun bir şekilde hareket ediyor ve etmek mecburiyetindeler. Şayet plansız ve gelişigüzel hareket etseler bütün bedenin dengesi çöker ve sistemi bozulur.

Bu sebeple atom, her adımında ve her hareketinde bedenin bütün sistemine uygun hareket etmek zorundadır. Atomun bu şekilde hareket edebilmesi için de ya bütün bedeni bilir bir ilmi ve görür bir gözü var; ona göre adım atıyor; ya da her şeyi bilen ve gören Allah’ın plan ve sevki ile hareket ediyor. Birinci şıkkın muhal olduğunu her akıl sahibi kabul eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

İlzam06
Teşekkürler bilgilendirmeniz için inşaAllah.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...