"Her musibetzedeye ve hüzün ve kederlere düşenlere... Şifa ve medar-ı sürur olan... Geçen hastalık cihetiyle bize de baktığını yazıyor." Âyet mânâ-yı işârîsiyle nasıl herkese bakıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ve her musibetzedeye ve hüzün ve kederlere düşenlere, mânâ-yı işârîsiyle mededres ve halaskâr ve şifa ve medar-ı sürur olan اَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ ve اِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا her musibetzedeye baktığı gibi, bu geçen hastalık cihetiyle bize de baktığını yazıyor."

"Biz senin göğsüne genişlik vermedik mi?"
"Gerçekten zorlukla beraber bir kolaylık vardır."
(İnşirah, 94/1, 6)

Ayetlerin umumi ve küllî manaları herkese şamil iken, remzî ve işarî manaları bazı dönemlere ve bazı insanlara daha hususi olarak bakabilir.

İnşirah suresi zorluk çeken birisi için kolaylığı müjdelerken, ruhu ve göğsü daralan birisi için de genişliği ve inşirahı müjdeliyor. Her zorluk ve darlık çeken için bu sûre ona bakıyor, ona hitap ediyor demektir.

"Gökyüzündeki güneş benim sobam ve benim lambam" demem, nasıl başkasının "güneş benim lambam, benim sobam" demesine engel değilse, yani güneşten istifade etme hususunda insanlar açısından bir daralma ve kısıtlama söz konusu değilse, ayet ve surelerde de benzer bir durum söz konusudur.

Yani İnşirah suresinin bana bakması, diğer insanlara bakmasına mani değildir. İnşirah suresi her göğsü daralan ve her sıkıntı çeken için bir genişlik, kolaylık ve şifa kaynağıdır.

Ayetlerin nüzul sebebinin hususi olması ya da belli bir hâdise ya da şahıs üzerine inmesi, onun umumi ve şumullü olmasına engel değildir. Ayetin iniş sebebi bir modeldir, bu modele uyan herkes bu ayet ile alakalı hale gelir. Hatta Peygamber Efendimiz de (asm) bir modeldir, bütün insanlık bu modele göre hareket eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...