"Hüdâ ise şifâdır; hevâ iptal-i histir. Bu da teselli ister, bu da tegafül ister, bu da meşgale ister, bu da eğlence ister..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hüdâ ise şifâdır; hevâ iptal-i histir. Bu da teselli ister, bu da tegafül ister, bu da meşgale ister, bu da eğlence ister. Hevesât-ı sihirbaz, tâ vicdanı aldatsın, ruhu tenvim edilsin, tâ elem hissolmasın. Yoksa o elem-i elîm, vicdanı ihrak eder; fîzâra dayanılmaz, elem-i ye’s çekilmez."(1)

Hüda hidayettir. Allah’a iman kalplere huzur veren bir şifadır. İnsanın kalbi, vicdanı, ruhu, latifeleri ancak iman ve ibadet ile şifa bulup huzura kavuşur.

“İyi bilin ki gönüller ancak Allah'ı anmakla huzur bulur.” (Rad, 13/28)

Heva ise insanı hakikatten uzaklaştıran, hakkı unutturan, hissiyatı devre dışı bırakan bir uyuşturucu gibidir. Hissiyatın devre dışı bırakılması, hayatın acı hakikatleri karşısında duyguların azap çekmesidir.

Mesela, insanın en büyük hissiyatı "ebedî yaşama arzusu"dur. Ölüm hakikati bu duyguyu yaralamaktadır. Heva da bu duygudan gelen acıyı eğlenceler ile unutmaya çalışıyor.

Teselli, gaflet, meşgale, eğlence vesaire gibi şeyler ise heva denilen şeyin aletleri ve vasıtaları oluyor. Heva kimini ticaretle, kimini makam ve mevki ile oyalar, kimini kadın ve şehvet ile aldatır, kimini de eğlencelerle uyuşturur.

1) bk. Sözler, Lemeât.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...