Block title
Block content

Hukuk-u ibad, hukukullah hükmüne geçmiyor ki hak olabilsin.. Cümlesini açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İslâmiyetin ikinci bir kanun-u esasîsi: Şu hadîs-i şeriftir:  سَيِّدُ الْقَوْمِ خَادِمُهُمْ hakikatiyle, memuriyet bir hizmetkârlıktır; bir hâkimiyet ve benlik için tahakküm âleti değil... Bu zamanda terbiye-i İslâmiyenin noksaniyetiyle ve ubudiyetin zafiyetiyle benlik, enaniyet kuvvet bulmuş. Memuriyeti hizmetkârlıktan çıkarıp bir hâkimiyet ve müstebidâne bir mertebe tarzına getirdiğinden, abdestsiz, kıblesiz namaz kılmak gibi, adalet, adalet olmaz, esasiyle de bozulur. Ve hukuk-u ibad da zîr ü zeber olur. Hukuk-u ibad, hukukullah hükmüne geçmiyor ki hak olabilsin. Belki nefsanî haksızlıklara vesile olur."(1)

İnsanlar çevresinden ve örfünden sıyrılmış bir şekilde ve şehvet ve öfke gibi sınır tanımayan hislerinden bağımsız olarak, herkesin hakkını muhafaza edecek adil ve hakkaniyetli bir hukuk düzeni oluşturamaz. Bu yüzden insanların oluşturduğu hukuk sistemi, Allah’ın koyduğu hukuk sistemi ile aynı hakkaniyet ve doğrulukta olamaz. İşte insanların hukuku, Allah’ın hukuku yerine geçemez ki, hak ve doğru olsun. Üstad'ın “Hukuk-u ibad, hukukullah hükmüne geçmiyor ki hak olabilsin.” sözleri bu manaya işaret ediyor.

Gerçek ve adil bir hukuk; ancak insanların içinde bulunduğu kayıtlardan azade ve mukaddes olan Allah tarafından ihdas edilebilir.

(1) bk. Emirdağ Lâhikası-II, (102. mektup)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 102 | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3245 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

tilmizz
Allah razı olsun.emeğiniz için..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...