"Huriler yetmiş hulleyi giydikleri halde, bacaklarının kemiklerindeki ilikleri görünüyor." hadisini izah eder misiniz? Hurilerin özellikleri hakkında neler söylenebilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Huriler yetmiş hulleyi giydikleri halde, bacaklarının kemiklerindeki ilikleri görünüyor."(1)

"İliklerin görünmesi" aslında bir teşbih, bir mecazdır. Bu hadiste asıl dikkat çekilmek istenen husus ise; güzellik tabakalarının birbirini örtmeyeceği, birbirine perde olmayacağıdır.

Bu hadis, cennet hurilerinin giymiş olduğu elbiselerin her bir tabakasının ayrı bir güzelliğe, ayrı bir duyguya hitap ettiğini bildiriyor. Ve bu tabakalar birbirlerini örtüp gizlemiyorlar. Yani insan huriye baktığında bütün duyguları tatmin olabilecek bir şekildedir. Hatta her bir huri, cennetin küçültülmüş bir modeli gibi olacak. İnsan ona baktığında küçük bir cenneti yaşayacak ve bütün duygu ve cihazları saadete ulaşacak.

Mesela, yetmiş ayrı güzellikte bir elbise giydiğini düşünelim; normalde birinci elbise diğer altta kalan altmış dokuz elbiseyi örter ve onların güzelliklerini perdeler ve bakan kişi diğer altmış dokuz güzellikten mahrum kalır. Ama cennette; Allah, insana hem öyle bir bakış verecek, hem de hurilerin elbiseleri öyle bir güzellik ve letafette olacak ki, birbirini örtüp perdelemeyecek.

Hurilerin hem bedenleri hem de giydikleri elbise öyle bir güzellikte ki, insanda ne kadar duygu ve cihaz varsa; hepsini mutlu ve mutmain edecek bir hasiyete, bir yapıya sahiptir. İnsanın ne kadar güzelliğe düşkün, zevkperest, süse ve estetiğe meftun, cemale müştak duyguları, hasseleri, kuvaları ve latifeleri varsa, tamamını memnun edip doyuracak ve her birisini mesut edecektir.

1) bk. Müslim, Cennet: 14, 17; Tirmizi, Kıyame: 60, Cennet:5; Dârimî, Rikak: 108; Müsned, 345, 3:16.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

baybarshan
Maaşallah...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...