"İnsan ise eğer dalâlet ve gaflete düşmüş ise, hazır lezzetine geçmişten gelen hüzünler ve gelecekten gelen endişeler o cüz'î lezzeti cidden acılaştırıyor, bozuyor." Geçmiş ile alâkalı hüzünler ve gelecek ile alâkalı endişeler nedir, bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada insanı hayvandan ayıran çok mühim bir hususiyet nazara veriliyor. Eğer insan bu dünyaya sadece yemek içmek ve zevk almak için gelmiş olsaydı, ona akıl verilmezdi. Zira, akıl geçmişte olan hüzün verici hâdiseleri insana hatırlatmakla ve gelecek için bir şeyler yapması gerektiğini ihtar etmekle onun hazır lezzetini bozuyor, acılaştırıyor.

Bundan anlaşılıyor ki, insan geçmişi düşünmek, bilhassa da anne rahminde geçirdiği safhalarını, bebekliğini, çocukluğunu düşünmek suretiyle Allah’ın ona ettiği ihsanları hatırlamak, daha sonra ihtiyarlığı, ölümü, kabri, âhireti düşünmek suretiyle, ebedî saadeti için bir şeyler yapmak mecburiyetindedir. Onun aklı bunu emretmektedir; vicdanı bunu emretmektedir; ona o aklı ve vicdanı veren Rabbi de bunu emretmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
N e kadar güzel bir izah.Maşaallah.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...