"Kapıya iki adam geldi. Biri yarı çıplak, güzel ve aldatıcı bir kadın,.." İki adam denilip ardından kadın deniliyor, nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"'Gel, milyonlar altın kazandıran bir ikramiye bileti sana çıkmış. Gel, al.' demelerini beklerken, birden kapıya iki adam geldi. Biri yarı çıplak, güzel ve aldatıcı bir kadın, elinde zahiren gayet tatlı, fakat zehirli bir helva getirip yedirmek istiyor. Diğer biri de aldatmaz ve aldanmaz, ciddî bir adam, o kadının arkasından girdi."(1)

Burada “adam” ifadesi "insan" anlamında kullanılıyor. Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre "adam" kelimesinin birinci anlamı "insan", ikinci anlamı ise "erkek kişi" demektir.

Lakin burada “adam” kelimesi cinsiyeti değil bir duruşu tanımlamaktadır. Duruş da kötülüğe davet eden ile iyiliğe davet eden anlamındadır. Kötülüğe davet eden adamın kadın olması, bu asırda ekser günahların kadınlar vesilesi ile işlenmesine kinayedir.

Adam olmak, adam gibi iş yapmak, adama benzemek; bu deyimlerin talep ettiği davranış kalıpları bir cinsiyeti vurgulamaktan ziyade, kadın-erkek ayrımı yapmaksızın, olumlu davranışları ifade ediyor.

(1) bk. Sözler, On Üçüncü Söz, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...