"İnsanda akıl ve fikir olduğu için, … geçmiş ve gelecek zamanlarla da fıtraten alâkadardır. O zamanlardan dahi hem elem, hem lezzet alabilir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın yaratılışında akıl ve fikir olduğu için, mazi ve müstakbeli düşünebiliyor. Yani bu fikrî alâkadarlık onun fıtratında var.

İman nazarı ile bakılırsa, gelecek zaman, bir ikram ve nimetler şerididir. Bu düşünce ve inanç insanı hem rahatlatır hem de ona ulvî bir zevk verir.

Küfür ve gaflet nazarı ile bakıldığında ise, gelecek zaman karanlıklı ve musibetlerle dolu görünür.

Mü’min olan insan, musibetleri Allah’tan bilir ve sabretmek şartıyla büyük kazançalar getireceğine inanarak tevekkül eder. "Kadere iman eden kederden emin olur." cümlesi, bu inceliği ders veren güzel bir kaidedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ihlasnur
İman nazarı ile bakılırsa o cihette tamam ama insan bilmediği bir şeyden nasıl lezzet alacak? çünkü ne göz görmüş ne akla gelmiş ne rüyada filan görülmüş. cennet için. dünyada da olmayan şeyden ama olması ihtimal olandan nasıl lezzet hasıl olur onu anlamadım. azap vs. elemi anlaya biliyorum ama lezzeti anlayamıyorum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Sana bir kaç hafta sonra hiç görmediğin bir ziyafet vereceğim denilse insan bunun heyecanı ile manevi bir lezzet alır hatta kabına sığamaz bir mutluluk hisseder. Lezzet sadece maddi lezzete özgü değildir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...