İnsanın nuraniyeti ile bir anda birçok mekânlarda bulunarak cennetten istifade edeceği nazara veriliyor. Geniş olan cennetin suhuletle kullanımı ispat ediliyor, bu anlayış doğru mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cennetin herkes tarafından kendi mülküymüş gibi sahiplenilmesi ile cennet ehlinin zaman ve mekân kaydından sıyrılarak bir anda birçok yerde bulunabilmesi, birçok işi aynı anda görebilmesi, birbirine zıt, birbirini cerh eden şeyler değildir.

Cennette herkesin hususi mülkünün dışında umumi cennetten istifade etmesi; tıpkı dünya hayatında herkesin şahsi dairesinin dışında şehrin diğer alanlarından istifade etmesi gibidir. Kişi, "İstanbul caddeleri, boğazı, yolları ile benim şehrimdir; ama filanca adresteki daire tamamen benim mahremimdir, bana aittir." diyebilir. Herkes böyle düşünebilir. Cennette de benzer bir durum olacaktır. Herkesin şahsi mülkünün dışında cennetin geneli benimdir duygusu ile istifade edebilir. Böyle bir durum sıkışma ve çatışmaya sebep olmaz.

Zaman ve mekânın kayıtlarından azade olmak; nimetlerden hızlı ve çeşitli bir şekilde istifade etmekle alakalı bir durumdur. Bunun diğer mesele ile alakalı tenakuz teşkil eden bir tarafı bulunmuyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...