"Kâb-ı Kavseyn" ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Kâb-ı kavseyn", miraç mucizesinin en son ve en ileri safhasında, Peygamber Efendimiz (asm.)'in rüyete mazhar olduğu, manevi makamın ismidir. Kavseyn iki yay demektir. Bu ifade mecazîdir. Nur Külliyatı'nda, Kâbe kavseyn için, “imkân ve vücub ortasında Kab-ı kavseyn ile işaret olunan makam,” denilmektedir.

Buna göre, söz konusu teşbihteki yaylardan birisi imkân, diğeri ise vücub olmaktadır. İmkân, bütün mahlukat âlemini; vücub ise, zat, şuunat, sıfat, efal ve esmanın tümünü ifade eder.

Mahlukatın varlığı “mümkin,” Allah’ın varlığı ise vaciptir, yani varlığı zatındandır ve olmaması muhaldir. Mümkin, “olup olmaması eşit bulunan” şeklinde tarif edilir. Bütün mahlûkat bu gruba girer. Yaratılan her mahlûkun, var olması yoklukta kalmasına tercih edilmiş demektir.

Mi’rac hadisesinde, Vacibü’l Vücut olan Allah, Sevgili Habibini (asm) bütün mahlûkat âlemlerini gerilerde bırakacak bir terakki yolculuğuna çıkarmış ve sonunda onu Kab-ı Kavseyn makamında rüyetine ve sohbetine müşerref kılmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ZULKARNEYN59430
izahı içinde saklı tedbirli bir cevap olmuş biraz tekellüf edilmiş gibi...ama genel hatlarıyla güzel allah ebeden razi olsun..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...