Kab-ı Kavseyn ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kab-ı Kavseyn, miraç mucizesinin en son ve en ileri safhasında, Peygamber Efendimizin(asm.) rüyete mazhar olduğu manevî makamın ismidir. Kavseyn iki yay demektir. Bu ifade mecazîdir. Nur Külliyatında, Kab-ı Kavseyn için, “imkân ve vücub ortasında Kab-ı Kavseyn ile işaret olunan makam,” denilmektedir.

Buna göre söz konusu teşbihteki yaylardan birisi imkan diğeri ise vücub olmaktadır. İmkân, bütün mahlukat âlemini, vücub ise, zât, şuunat, sıfat, efal ve esmânın tümünü ifade eder.

Mahlukatın varlığı “mümkin,” Allah’ın varlığı ise vaciptir. Mümkin, “olup olmaması eşit bulunan” şeklinde tarif edilir. Bütün mahlukat bu gruba girer. Yaratılan her mahlukun, var olması yoklukta kalmasına tercih edilmiş demektir.

Allah’ın varlığı ise vaciptir, yani varlığı zâtındandır ve olmaması muhaldir. İşte miraç hadisesinde, Vacibü’l Vücut olan Allah, mümkinat âleminin sultanını (a.s.m) rüyetine ve sohbetine müşerref kılmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ZULKARNEYN59430
izahı içinde saklı tedbirli bir cevap olmuş biraz tekellüf edilmiş gibi...ama genel hatlarıyla güzel allah ebeden razi olsun..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...