"Ve o sohbette hissedâr olan Hazret-i Cebrail Aleyhisselâm, emr-i İlâhî ile o gece..." Miraçta Cebrail'in bir noktadan sonra ilerleyemediğini biliyoruz, nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ve o sohbette hissedâr olan Hazret-i Cebrail Aleyhisselâm, emr-i İlâhî ile o gece اَشْهَدُ اَنْ لاَۤ إِلٰهَ اِلاَّ اللهُ وَاَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللهِ demesi, bütün ümmet kıyamete kadar böyle şehadet edeceğini ve böyle diyeceklerini mübeşşirâne haber verir. Ve bu mükâleme-i kudsiyeyi tahattur ile kelimelerin mânâları parlar, genişlenir."(1)

Habib-i Kibriya Efendimiz (asm.) mi’rac ile Sidretü’l- Münteha ve Kab-ı Kavseyn, yani “imkân ve vücub arası” olan ilâhî visalin en mahrem bucağına erişti, oradan namütenahi gayb âlemlerini müşahede etti ve Cenab-ı Hakk’ın rü’yetine mazhar oldu.

Kab-ı kavseyn, Allah ile Habibinin bir sohbetidir. Bu ifadelerde Cebrail (as)’in bu sohbete makam olarak iştirak ettiğine dair bir sarahat yok. Hatta tam aksine “emr-i İlâhî ile o gece” ifadesinde emir kelimesi ile Cebrail (as)’a vahiy suretinde bildirildiği veya emredildiği anlaşılıyor. Yani Cebrail (as) makam ve zatı itibari ile değil, haber ve emir itibari ile o sohbete iştirak edip o halden haberdar oluyor.

Cebrail (as)’in sohbetten hissedar olmasını bu şekilde anlamak daha isabetli olur, kanaatindeyiz.

(1) bk. Şualar, Altıncı Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...