"Kâinat denilen, kudretin Kur’ân-ı Kebîrinin âyâtı dahi, şu hükm-ü Kur’âniyi, nizam ve mizan ve intizam ve tasvir ve tezyin ve imtiyaz gibi âyât-ı tekviniyesiyle tasdik ediyor..." Devamıyla izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâinatta en küçük bir atomdan tut ta galaksilere varana kadar her şeyin, harika bir nizam, hassas bir mizan mükemmel bir vezin içinde hareket etmesi, büyük bir kader programı üzerine hareket ettiklerini gösterir.

Plansız ve programsız, rastgele hareket eden sayısız atom ve yıldızlardan, böyle muazzam ve mükemmel bir sistem çıkmaz. Mükemmel bir sistem, mükemmel bir programa ve plana işaret eder; kusursuz bir nizam ve ahenk ancak kusursuz bir plan ile olabilir. Bir bina, mimarın çizimi ve planı olmadan ortaya çıkmayacağı gibi, kâinat binası da kaderin o muazzam planı, çizimi ve yazımı olmadan olamaz.

Her bir atom, her işini mükemmel görebilmesi için ya bütün kâinatı görecek bir göze, her şeyi bilecek bir ilme sahip olacak ya da kaderin planına göre hareket edecek. Atomda ilim, irade ve kudret olmadığına göre, kader planına göre hareket ettiği malum olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...