"Kalbin kasâvetinden bir zerre, senin şahsî âleminin bütün yıldızlarını küsufa tutturur." Âlemimizdeki yıldızlar nedir, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kalb, imanın mahalli, esmânın tecelligâhıdır. Kalbteki küçük bir leke yani şüphe, insanı tesiri altına alır ve hususî âleminde bakışını değiştirir.

Dürbünün merceğindeki küçük bir kırık ve çizik görüntüyü dağıtıp netliğini nasıl bozuyorsa, kalbin gaflet ve kasvetinden gelen küçük arızalar da insanın hususî âlemini, hâdiselere ve eşyaya bakış açısını bozup marifete işaret eden delilleri söndürebiliyor.

Kalb gözü günahlarla, isyanlarla, gaflet ve ülfetle kuvvetini gittikçe kaybeder. Hakikat yıldızlarını net, berrak ve parlak olarak görme kabiliyetini kaybeder. Böylece zayıflayan bir kalbi bazen küçük bir vesvese şüpheye düşürebilir ve onu inkâra kadar götürebilir.

Günahlar, insanın elmas değerindeki duygularını körelterek, onun kalbideki iman, marifet yıldızlarına zarar verebilir, bazen de onların sönmesine yol açabilir.

“Evet, günah kalbe işleyip, siyahlandıra siyahlandıra, tâ nur-u imanı çıkarıncaya kadar katılaştırıyor. Her bir günah içinde küfre gidecek bir yol var. O günah, istiğfarla çabuk imha edilmezse, kurt değil, belki küçük bir mânevî yılan olarak kalbi ısırıyor.” (İkinci Lem’a)

Bu ifade günahlarda ısrar eden, terk etme noktasında hiçbir gayret ve faaliyette bulunmayan, istiğfar ve nedametle affedilme çareleri aramayan, âdeta günahların ve isyanların menhus zevki ve keyfi ile bataklığa düşen insanlar için geçerli bir kaidedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...