"Kalbin kasâvetinden bir zerre, senin şahsî âleminin bütün yıldızlarını küsufa tutturur." Âlemimizdeki yıldızlar nedir, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kalp, inancın merkezi, itikadın karargâhı, imanın mahallidir. Kalpteki küçük bir leke yani şüphe ve arıza, insanın kainata olan bakışını etkisi altına alır ve hususi aleminde hatalı bir bakış açısı oluşturur.

Dürbünün merceğindeki hafif kırıklık nasıl görüntüyü dağıtıp netliği bozuyorsa, kalbin gaflet ve kasvetinden gelen küçük arıza ve bozukluklar da insanın hususi alemini ve kainata olan bakışını zedeleyip marifete işaret eden delilleri söndürüyor.

Bir elmaya bir çiçeğe bir yıldıza baktığımızda, tevhide ve marifete işaret eden delilleri okuyup kalp ve ruhumuz imanın yüce hazzını hissedemiyorsa, bu kalbin gaflet ve kasvetinden dolayıdır. Kalp aynasındaki çizikler (günah ve gafletler) aynadaki görüntüleri bozup dağıtıyor, tahkiki imanın yüksek tesirlerini hayatımızda bize göstermiyor.

Mesela, ahirete olan imanımız taklidi ise yani kalp bu konuda yeterince tatmin ve huzur içinde değilse, yani kalp bu konuda kasavet içinde ise ahiret inancına ait bütün meziyet ve güzellikler şahsın aleminde sönükleşir ve tesiri yok denecek kadar az olur. Oysa sahabelerde ahiret inancı öyle azamet ile tecelli etmiş ki âdeta dünyada ahireti yaşamışlar. Dünyanın gaflet ve kirleri onların hususi alemini sönükleştirememiş.

Kalp bir gözdür, kasavet göze batan bir çöp, imanın altı esası da yıldızlar gibidir, göz kasavet içinde iken yıldızları sağlıklı bir şekilde müşahede edemez. Göz harama bakarsa kalp / gönül çizilir. İmanın altı yıldızının meziyet ve güzellikleri şahsın aleminde matlaşmaya ve kararmaya başlar. Kulak haram dinlerse kalp kırılır, iman görüntüleri küsufa başlar vesaire.

Bir günah, insanın elmas değerindeki duygularını körelterek, kişinin hayata bakış açısını menfi yönlere çevirebilir. Mesela; vicdanı köreltip, kişiyi acımasızlığa doğru itebilir. Sevinme duygusunu köreltip, kişinin şevkini kırabilir, bu gibi örnekleri günümüzde fazlaca görmekteyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...