Block title
Block content

Kanun ve Nizama Tabi Olmanın Gerekliliği Nelerdir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İki türlü kanun ve nizam vardır.

Birisi;
Allah’ın kudret sıfatından gelen, kainattaki fıtri kanunlar ve nizamlardır. Bunlar kainattaki olan biten işlerin ve icraatların tanzim ve düzenlenmesinde bir şeriat, bir nizam vazifesini görüyorlar.

Mesela; suyun kaldırma kanunu, soğuğun üşütmesi, ateşin yakması, çalışınca zengin olmak, tembellikte fakir kalmak gibi; hepsi bu kainatın nizam ve kanunlarının birer hükümleridir. Bu kanun ve nizama uyulmaz ise; dünya hayatında sefil ve fakir olunur, uyulur ise zengin ve kuvvetli olunur.

"Ben Müslüman’ım, ateş beni yakmaz." deyip, ateşe atlarsak ateş bizi cayır cayır yakar. "Soğuk bana tesir etmez." deyip, palto giymez isek hasta oluruz vs. Bu dünyada mesut ve bahtiyar yaşamak istiyorsak, bu kanun ve nizama uymamız gerekir.

Diğer kanun ve nizam ise;
Allah’ın kelam sıfatından gelen ve peygamberler vasıtası ile gönderdiği ve insanların, hem ibadet hayatını hem de toplumsal hayatını düzenleyen kanun ve nizamlardır ki; buna İslam şeriatı denir. Bu kanun ve nizama tabi olunmaz ise; hem dünya hayatı hem de ebedi hayat helak olur.

Allah bize, Kur’an'da neyi emretmiş ise ona uymak, neyi yasak etmiş ise de ondan sakınmak gerekir. O zaman hem dünyada hem de ahiret hayatında mesut ve bahtiyar oluruz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Sekizinci Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3999 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...